Kształtowanie silnej rodziny

Bóg stworzył rodziny, abyśmy mogli zaznać szczęścia, uczyć się w atmosferze miłości i przygotować się na życie wieczne.

Pięć sposobów na to, aby sprawić, żeby rodzina skupiała się na Bogu

Rodziny stanowią znaczącą część planu przygotowanego przez Ojca Niebieskiego, planu naszego szczęścia. Kształtowanie rodziny daje niebywałą satysfakcję, ale może być trudne — szczególnie we współczesnym świecie. Twoje dzieci będą musiały podjąć więcej trudnych decyzji niż ty, kiedy byłeś w ich wieku. Oto pięć sposobów, w jakie możesz wzmocnić swoją rodzinę i chronić ją przed złymi wpływami świata.

1. Wpajaj dobre wartości

W Przypowieściach Salomona 22:6 napisano: „Wychowuj [dziecko] odpowiednio do drogi, którą ma iść, a nie zejdzie z niej nawet w starości”. Rodzice mają obowiązek wpajania dzieciom dobrych wartości i zasad. Nauczaj je o Bogu i o tym, jak bardzo je kocha. Ucz je uczciwości. Nauczaj je tej złotej zasady: by traktowały bliźnich tak, jak same chciałyby być traktowane.

Jasno określone wartości pomagają ukierunkować wybory człowieka. Gdy twoje dzieci będą dorastać, stawią czoła poważnym wyzwaniom. Naucz je, by były wierne normom wyznaczonym przez Boga w takich kwestiach, jak: seks, narkotyki, finanse, wykształcenie itd. Nie jesteś w stanie przewidzieć każdej sytuacji, w jakiej mogą się znaleźć. Możesz natomiast nauczyć je, co jest dobre, a co złe, i wyjaśnić, że każdy wybór, czy to dobry, czy zły, ma swoje konsekwencje. W ciągu całego życia swoich dzieci uważnie słuchaj ich pytań i upewnij się, że wiedzą, iż zawsze, bez względu na wszystko, będziesz je kochać.

2. Módlcie się razem jako rodzina

Istnieje powiedzenie: „Rodzina, która modli się razem, pozostaje razem”. Bóg błogosławi rodziny, które modlą się razem, zwiększonym spokojem, miłością i harmonią w domu. Rodzinna modlitwa to wspaniały sposób, by pomóc młodszym dzieciom ukształtować zwyczaj samodzielnego modlenia się. Napięty harmonogram dnia może sprawić, że trudno będzie znaleźć czas na rodzinną modlitwę, ale warto jest się tego podjąć. Spróbuj wybrać czas, kiedy zazwyczaj jesteście razem, na przykład podczas posiłków lub przed pójściem spać.

Dowiedz się, jak modlić się jako rodzina
Spotkaj się z misjonarzami

3. Czytaj słowo Boże

Kiedy razem z rodziną czytasz pisma święte, zapraszasz do swojego domu Ducha Świętego. Historie z Biblii i Księgi Mormona to cenne lekcje na temat wiary i przezwyciężania wyzwań. Chociaż wydarzenia te miały miejsce dawno temu, to wciąż są aktualne. Wyjaśnij dzieciom, że dzięki pismom świętym nabiorą odwagi, znajdą natchnienie i przewodnictwo.

Starszy L. Tom Perry, współczesny apostoł, powiedział: „Obiecuję, że codzienna rodzinna modlitwa i studiowanie pism świętych zbudują w murach waszych domów takie bezpieczeństwo i więzi, które wzbogacą wasze życie i przygotują wasze rodziny na wyzwania doczesności oraz na wieczność, która nastanie” („Back to Gospel Basis”, Ensign, maj 1993, str. 92).

Bóg pobłogosławi twojej rodzinie, kiedy razem będziecie czytać pisma święte.

4. Chodźcie razem do kościoła

Rodziny mogą skorzystać z duchowego i społecznego wpływu kościoła. W kościele twoje dzieci poznają nauki Jezusa oraz to, jak je zastosować w życiu. Mogą również nawiązać przyjaźnie z osobami, które mają podobne wierzenia i które mogą mieć na nie dobry wpływ, gdy będą podejmować trudne decyzje oraz gdy poczują na sobie presję ze strony rówieśników. Kościół pomaga ugruntować wartości nauczane w domu, na przykład uczciwość i dobroć. Chodzenie do kościoła to zobowiązanie wymagające czasu, ale Bóg błogosławi nas, gdy to czynimy.

Przyprowadź swoją rodzinę do kościoła
Znajdź miejsce spotkań w okolicy

5. Wspólnie spędzajcie czas w wartościowy sposób

Święci w dniach ostatnich przeznaczają jeden wieczór w tygodniu dla swojej rodziny. Możliwe, że słyszałeś o domowym wieczorze rodzinnym. Ten wieczór rodzina spędza razem, uczy się ewangelii i wspólnie się bawi. Domowy wieczór rodzinny można dostosować do wieku dzieci. Młodsze dzieci mogą z przyjemnością śpiewać, obejrzeć krótki, podnoszący na duchu film lub przedstawić w formie scenek historie z Biblii. Starsze dzieci mogą chętniej przyjąć bardziej formalną lekcję, po której razem jako rodzina zagracie w piłkę, obejrzycie film lub zaśpiewacie karaoke.

Rodzina: Proklamacja dla świata

W roku 1995 Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich wydał oficjalne oświadczenie o ważności rodziny. W dokumencie tym nakreślono obowiązki ojców i matek, a także poruszono kluczowe kwestie, takie jak: małżeństwo, płeć, rodzicielstwo i seks. Przeczytaj wyróżnione poniżej tytuły:

Zaczerpnięte z dokumentu „Rodzina: Proklamacja dla świata”

Małżeństwo

„Małżeństwo między mężczyzną a kobietą jest wyświęcone od Boga”.

Wieczne rodziny

„Boski plan szczęścia umożliwia, aby związki rodzinne trwały nadal po śmierci”.

Seks

„Bóg nakazał, aby święta moc prokreacji była wykorzystywana tylko pomiędzy mężczyzną a kobietą, prawnie zaślubionymi jako mąż i żona”.

Rodzicielstwo

„Rodzice mają święty obowiązek wychowywania swoich dzieci w miłości i prawości, zaspokajania ich potrzeb fizycznych i duchowych, nauczania ich miłości i służby wzajemnej [i] zachowywania przykazań Boga”.

Wierność w małżeństwie

„Dzieci mają prawo do tego, aby przyjść na świat w prawnie zaślubionym związku i być wychowywane przez ojca i matkę, którzy szanują przysięgę małżeńską i są jej całkowicie wierni”.

Obowiązki małżeńskie

„Ojcowie i matki są zobowiązani pomagać sobie wzajemnie, jako równi partnerzy”.

Odpowiedzialność przed Bogiem

„Ostrzegamy te osoby, które łamią przymierze czystości, które molestują współmałżonka albo potomstwo, lub które nie wypełniają swoich obowiązków rodzinnych, pewnego dnia staną przed Bogiem, aby być przez Niego za to sądzeni”.

Wzmacnianie rodzin

„Wzywamy odpowiedzialnych obywateli i członków rządów na całym świecie, aby promowali takie zasady, które mają na celu zachowanie i wzmacnianie rodziny jako podstawowej jednostki społeczeństwa”.

Często zadawane pytania

Ludzie mają dużo pytań na temat „mormonów”, czyli — mówiąc z większym szacunkiem — na temat członków Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Kliknij tutaj, aby zobaczyć pełną listę.