Jak wygląda nabożeństwo kościelne

Jak powinienem się ubrać?

Po prostu ubierz się ładnie. Możesz przyjść w ubraniu, w którym dobrze się czujesz. Większość mężczyzn nosi garnitury lub same koszule z krawatem. Kobiety zwykle noszą sukienki lub spódnice. Dzieci też zwykle są ładnie ubrane.

Czy będę się czuć nieswojo, jeśli przyjdę sam?

Wielu naszych członków co tydzień przychodzi do Kościoła samemu. Jeśli jednak chciałbyś, aby członek Kościoła towarzyszył ci podczas pierwszej wizyty, skontaktuj się z najbliższą kongregacją. Znajdzie się na pewno jakaś przyjazna dusza, która usiądzie obok ciebie. Bycie nowym może być trudne niezależnie od sytuacji, ale szybko poznasz innych członków i poczujesz się jak w domu.

Czy wszyscy domyślą się, że jestem gościem?

Prawdopodobnie będzie to zależało od wielkości odwiedzanej kongregacji. Niektóre są tak duże, że członkowie mogą nie zauważyć nowej osoby. Inne natomiast są tak małe, że wszyscy członkowie się znają, więc łatwo rozpoznają i powitają nowego przybysza. Tak czy inaczej, nie wahaj się przedstawić swojej osoby ani zadawać pytań. Będziesz mile widziany przez wszystkich.

Jak wyglądają nabożeństwa i jak długo trwają?

Spotkania w Kościele składają się z dwóch części. Pierwsza godzina nazywa się spotkaniem sakramentalnym. Śpiewamy wówczas hymny (dostępne są śpiewniki). Jeden z członków odmawia modlitwę na rozpoczęcie spotkania, a inny na zakończenie. Przyjmujemy sakrament (komunię), który składa się z chleba i wody, pobłogosławionych i roznoszonych członkom kongregacji. Słuchamy również, jak członkowie wygłaszają kazania (przemówienia) na różne tematy związane z ewangelią i jak mówią o osobistych doświadczeniach. Po spotkaniu sakramentalnym odbywają się inne zajęcia dostosowane do wieku, dla dzieci i dorosłych. Jeśli nie masz pewności, dokąd powinieneś pójść, po prostu zapytaj kogoś, a ta osoba chętnie pomoże Ci znaleźć odpowiednią salę.

Czy muszę dać na ofiarę?

Nie. Nie zabiegamy o datki ani nie zbieramy na tacę.

Czy będę musiał aktywnie uczestniczyć w spotkaniu?

Nie. Osoby odwiedzające nie są zobowiązane do uczestnictwa. Kiedy sakrament w postaci chleba i wody będzie roznoszony wśród kongregacji, możesz po prostu przekazać tackę następnej osobie. Poza tym możesz spokojnie i wygodnie usiąść i po prostu cieszyć się nabożeństwem. Na zajęciach Szkoły Niedzielnej nauczyciel często prosi chętnych o czytanie fragmentów z pism świętych. Jeśli wolisz nie brać aktywnego udziału w lekcji, po prostu nie podnoś ręki.

Mamy dla ciebie miejsce
Znajdź miejsce spotkań w okolicy