Ks. Jozuego 1:9 — Bądź mocny i mężny

Życie może być pełne wyzwań, smutku, niełatwych decyzji. Jednak nawet w trudnych chwilach Pan radzi nam, byśmy byli mocni i mężni. Zrozumienie Ks. Jozuego 1:9 w Biblii pomaga nam z wiarą i pewnością siebie stawiać czoła trudnościom.

Wyzwania Jozuego

Dzieci Izraela błąkały się po pustyni przez 40 lat, a zadaniem Jozuego było poprowadzić je do ziemi obiecanej. Aby ją posiąść, musiał odebrać ją ówczesnym mieszkańcom, walczyć i prowadzić do boju oraz zapewnić duchowe przywództwo dużej grupie ludzi. Kiedy czuł się przytłoczony ciężarem powierzonych mu zadań, Pan dodawał mu otuchy tymi słowami:

Te słowa pociechy są skierowane do nas wszystkich, starających się wieść dobre życie i przechodzić zwycięsko przez własne niepowtarzalne próby.

Co to znaczy, że ktoś jest mocny?

Bycie mocnym i mężnym oznacza po części zaufanie Panu, który jest prawdziwym źródłem naszej siły. Jozue nie wiedział, jak sprostać wszystkim postawionym przed nim trudnościom. Mimo to jednak Pan radził mu, by dążył naprzód z wiarą. Podobnie jak Jozue, rzadko znamy remedium na wszystkie osobiste bolączki. Bóg obiecuje nam jednak, że kiedy zwrócimy się do Niego po rady, zwyciężymy. Bóg jest wszechmocny i wszechwiedzący. Posiada odpowiedzi i siłę, których potrzebujemy, by stawić czoła wszelkim wyzwaniom. Był z Jozuem i będzie z nami.

W jaki sposób możemy być mocni i mężni?

Bycie mocnym i mężnym nie wymaga zwykle wielkich czynów. Oznacza raczej codzienne podejmowanie prostych decyzji, które dowodzą, że ufamy Bogu. Kiedy w duchu modlitwy będziemy szukać Jego przewodnictwa, studiować Jego słowo i codziennie naśladować Jego przykład, odnajdziemy odwagę, pozbędziemy się lęku i z wiarą stawimy czoła wyzwaniom. Kiedy będziesz z wiarą zwracać się do Jezusa Chrystusa i kierować się w życiu Jego radami dotyczącymi mocy i męstwa, poczujesz pewność, że On będzie z tobą zawsze.