Dziesięcioro Przykazań

Bóg pragnie naszego dobrego samopoczucia. Dał nam przykazania, czyli zasady do przestrzegania, żebyśmy mogli prowadzić szczęśliwsze życie.

Skąd pochodzą?

Bóg dał Swemu ludowi Dziesięcioro Przykazań w czasach Starego Testamentu, o czym możemy przeczytać w części Biblii o tej samej nazwie. Prowadzona przez proroka Mojżesza grupa ludzi została właśnie wypuszczona z niewoli. Kiedy Mojżesz modlił się o pomoc, Bóg dał mu Dziesięcioro Przykazań, których przestrzegamy także dzisiaj.

1

Bóg pragnie dla ciebie tego, co najlepsze. Jeśli coś w twoim życiu będzie od Niego ważniejsze, trudniej będzie Mu cię błogosławić.

2

„Podobizna rzeźbiona” jest tym, co czcisz bardziej niż Boga. Nie jest dobrze, jeśli „oddajemy cześć” samochodom, ubraniom, sportowi, a nawet pracy, gdyż wszystkie te rzeczy mogą zostać nam odebrane. Bóg natomiast nie przeminie i dlatego najlepiej oddawać cześć tylko Jemu.

3

Oznacza to między innymi, że nie powinniśmy używać imienia Boga do przeklinania czy udawania pobożnych chrześcijan, podczas gdy naprawdę nie żyjemy ani nie zachowujemy się tak, jak życzyłby sobie Jezus.

4

Niedziela, czyli dzień sabatu, jest dniem, w którym wszyscy możemy chodzić do kościoła, czcić Boga i uczyć się, jak być lepszymi ludźmi i lepszymi chrześcijanami. Święcenie tego dnia oznacza starania, by pamiętać o Bogu przez cały ten dzień.

5

Okazywanie szacunku naszym rodzicom jest ważne. Ludzie mogą to różnie definiować, ale zawsze powinniśmy starać się kochać i troszczyć o tych, którzy wcześniej troszczyli się o nas.

6

Prosta, ale ważna zasada dla każdego.

7

Zawierając małżeństwo, mężczyźni i kobiety składają sobie wzajemne obietnice. Te obietnice są ważne, a ich łamanie sprawia wielki ból. Dochowywanie tych zobowiązań to sposób na to, by mężczyźni i kobiety mogli wieść szczęśliwe życie i tworzyć udane małżeństwa.

8

Bogu zależy na tym, by Jego dzieci były wobec siebie uczciwe. Przywłaszczanie sobie czegoś, co do nas nie należy, to kradzież. Takie zachowanie jest sprzeczne z Jego przykazaniem.

9

W tym przykazaniu jest mowa o uczciwości. Kiedy kogoś okłamujesz, „składasz fałszywe świadectwo”, czym możesz skrzywdzić siebie i innych.

10

Pożądać to zazdrościć czegoś, co należy do innej osoby, a co bardzo chcemy mieć. Pożądanie czyni człowieka nieszczęśliwym. Przez nie nie możemy oddać Bogu najważniejszego miejsca w naszym życiu. To przykazanie pomaga ci chronić się przed złym nawykiem pożądania.